?מהם שלושת הפרמטרים החשובים בניהול נכסים מקצועי

דירות ובתים להשכרה בצפון תל אביב | אפקה | צהלה | רמת אביב | יהוד מונוסון

לניהול נכסים מקצועי ואיכותי יש השפעה רבה על התשואה המתקבלת מהנכס. כיוון שמחירי הנדל"ן בישראל גבוהים, יש צורך בתשואה גבוהה כדי להצדיק את ההשקעה. במשוואה החוקרת את התשואה מהנכס קיימים מספר מרכיבים:

הנכס הרלבנטי – קיימים בשוק נכסים מסוגים שונים והטיפול בכל אחד מסוגי הנכסים שונה מהשני. יש הבדל בין ניהול דירה בבניין של 4 קומות לניהול דירה במגדל של 30 קומות, יש הבדל בניהול בית פרטי דו משפחתי לניהול וילה על שטח בודד, יש הבדל בין ניהול נכס המיועד להשכרה לניהול נכס ריק ופנוי שצריך להישאר כפי שהוא, וכמובן שיש הבדל בין ניהול נכס המיועד להשכרה לתקופות ארוכות לניהול נכס המיועד להשכרה לתקופות קצרות.

בעלי הנכס – בעלות על נכס חשובה מאוד כשבוחנים את אופי השירות האידיאלי לניהול הנכס. ניהול נכס השייך לבעלים בודד שונה מניהול נכס שהתקבל מעזבון / ירושה ושייך למספר שותפים או יורשים (ולא משנה אם הנכס בבוררות אודות חלוקת הבעלות או שלאף אחד מהבעלים אין עניין להשקיע בניהול הנכס). בעלות על נכס יכולה להיות של תושב ישראלי הגר בסמיכות לנכס, ומאידך הבעלות יכולה להיות של תושב חוץ שגר בריחוק גיאוגראפי מהנכס באופן קבוע או נמצא בשליחות מוגבלת בזמן (רילוקיישן). לעיתים לבעל הנכס אין זמן לנהל את הנכס ולמרות קרבתו לנכס הוא מעדיף שהנכס ינוהל על ידי חברה מקצועית לניהול נכסים. 

השוכר/ים – מבחינת בעלי הנכס יש חשיבות רבה לטיב הדייר שישהה בנכס שלו. מציאת שוכר מתאים שיענה על הדרישות שלו ייתנו לבעלי הנכס ראש שקט. חברה לניהול נכסים צריכה לאתר את השוכר המתאים, להחתים את השוכר על חוזה שכירות חכם ולדרוש ממנו ביטחונות מתאימים. אך בכך לא תמה המשימה. חשוב להיות עם השוכר בקשר רציף לאורך תקופת השכירות, להקשיב לתלונות שלו, אם יש כאלה, לטפל בתקלות, להיות בקשר עם ועד הבית ועם הרשויות (ויתר הגורמים להם השוכר אמור לשלם תשלומים חודשיים), לוודא שהשוכר משתמש בדירה כראוי ושומר עליה. אם השוכר מפר את תנאי החוזה יש להזהירו ובמידת הצורך יש לנקוט באמצעים משפטיים.
 
ניהול דירות מושכרות בראש העין - פתח תקוה

חברה לניהול נכסים צריכה לקחת את שלושת צלעות המשולש הללו ולהוסיף להן צלע רביעית – התשואה. ניהול נכסים איכותי שואף להשיג תשואה גבוהה ככל הניתן מהנכס. אם הנכס מוזנח חובה להתריע על כך בפני בעלי הנכס ולשכנע אותו בצורך לשפץ ולתקן את הטעון שיפוץ. יש לבחון את כדאיות השבחת הנכס ושיפוצו. לעיתים יש צורף בשיפוץ קוסמטי (הום סטייג'ינג) ולעיתים יש צורך בשיפוץ נרחב יותר. צריך לשים במשוואה את  עלות השיפוץ וקביעת רמת ההשקעה ביחס לתמורה שתתקבל. 

אם הנכס מאפשר זאת, ניתן לעיתים לבחון האם אפשר לנצל או להוסיף זכויות בניה בנכס, האם השימוש שנעשה בנכס הוא מקסימלי או ניתן לשנות את ייעודו, להגדיל את שטח הנכס ובכך להגדיל גם את התשואה. חברה לניהול נכסים הפועלת באופן מקצועי יודעת לייצג את בעל הנכס גם מול הרשויות. ניהול נכסים חובבני בא לידי ביטוי בשורה התחתונה של ההכנסה מהנכס. לעומת זאת טיפול מקצועי ומיומן עשוי להגדיל את התשואה מהנכס מקצה לקצה.
 
ניהול נכסים – זה רנטהאוס!

Comments are closed.